سامانه سوت‌زنی، فرصت تخلف و ایجاد سوء جریان‌های اداری را ازمیان می‌برد

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است با اجرایی شدن طرح شفافیت و راه اندازی سامانه سوت زنی، دیوار بی‌اعتمادی که بین بخشی از جامعه با شهرداری و مدیریت شهری ایجاد شده، نسبت به قبل کوتاه‌تر می‌شود و به دنبال آن، فرصت تخلف و سوءاستفاده نیز از بین می‌رود.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، ششمین شورای اسلامی شهر اصفهان از ابتدای فعالیت خود بر شفاف سازی عملکرد شهرداری اصفهان تاکید داشت تا ضمن کوتاه کردن دست واسطه گران، مردم نیز از روند فعالیت‌های شهرداری آگاه شوند. این هدف پس از تحلیل و بررسی‌های بسیار در جلسات شورا و ارایه نظرات کارشناسانه درباره آن، سرانجام با راه اندازی دو سامانه شفافیت و سوت زنی به مرحله عملیاتی رسید.

سامانه شفافیت بستری نرم افزاری برای قرار دادن شهروندان در جریان جزئیات فعالیت‌های شهرداری اصفهان است. چنانکه شهردار اصفهان نیز امروز 31 اردیبهشت ماه از آغاز به کار سامانه شفافیت خبر داد و گفت: شهروندانی که علاقمند هستند در جریان جزییات مسائل شهرداری قرار بگیرند مانند اینکه بخواهند فرآیندهای مالی شهرداری را بدانند یا پیمانکاران شهرداری را بشناسند و یا با سابقه مدیران شهری آشنا شوند، می‌توانند همه این موارد را در سامانه شفافیت رصد کنند.

ایجاد ‌راه ارتباطی مطمئن برای اطلاع از فسادهای اداری

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان اما درباره سامانه سوت‌زنی توضیح می‌دهد: هدف اصلی برای ایجاد این سامانه، فراهم نمودن یک‌راه ارتباطی امن و مطمئن برای اطلاع از سوءجریان‌ها و فسادهای اداری است.

«احمدرضا مصور» با بیان اینکه این سامانه به‌صورت ساده برای عموم شهروندان در دسترس است، می‌گوید: شهروندان پس از مشاهده هر گونه تخلف‌، رانت‌ و سوءجریان‌ در بدنه شهرداری می‌توانند گزارش آن را به این سامانه ارسال کنند. این گزارش پس از دریافت، به نهادهای مربوطه در شهرداری منتقل می‌شود و شورای اسلامی شهر نیز بر صحت آن نظارت می‌کند.

او همچنین معتقد است که با اجرایی شدن این طرح، دیوار بی‌اعتمادی که بین بخشی از جامعه با شهرداری و مدیریت شهری وجود دارد، نسبت به قبل کوتاه‌تر می‌شود و علاوه بر این، با ایجاد امکان نظارت همگانی، فرصت تخلف و سوءاستفاده نیز از بین می‌رود.

سامانه سوت‌زنی بخشی از طرح شفافیت است

رئیس‌کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی‌شهر اصفهان می‌افزاید: سامانه سوت‌زنی تنها بخشی از طرح شفافیت است و در بخش دیگری از این طرح، به شهرداری تکلیف شده است تا اطلاعات مربوط به شهرداری و مدیریت‌های خود را با شفافیت کامل در سامانه ثبت کند؛ بر اساس قانون به جز مواردی که در زمره اطلاعات محرمانه است و منع قانونی دارد، مدیریت شهری سایر موارد را به طور مرتب منتشر کرده و به روزرسانی‌ها انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه برقراری کامل طرح شفافیت و اهمیت دادن به این بخش از  شاخصه‌های مهم حکمروایی‌ خوب است، تاکید می‌کند: برخی افراد ممکن است در بدنه شهرداری وارد فساد اداری و سوءجریان شوند. این افراد نباید احساس امنیتی نسبت به اعمال غیرمسئولانه و غیراخلاقی خود داشته باشند؛ این گروه از افراد باید بدانند که هر لحظه ممکن است شهروندان‌، ارباب رجوع و شهرداری اعمال غیراخلاقی آنها را پیگیری کنند و گزارش دهند.

مصور تاکید می‌کند: اجرای طرح شفافیت، درخواست شورای اسلامی شهر و مدیریت جدید شهری اصفهان است و پیش رفتن در این مسیر را به عنوان جریانی مثبت و سازنده، ادامه خواهند داد.کد محتوا 47789

برچسب ها