شهرداری اصفهان، دست به کار احیای سقاخانه‌های شهر شد

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان گفت: احیای سقاخانه‌های شهر از حدود چهار ماه قبل در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، «محمدعلی ایزدخواستی» اظهار کرد: سقاخانه‌ها به‌عنوان یکی از ارکان معماری سنتی در طول تاریخ علاوه بر کارکرد خدماتی و در اختیار گذاشتن آب شرب برای شهروندان، محل مراجعه مردم برای استفاده‌های فرهنگی، اجتماعی و اجرای مراسم مذهبی بوده است.

او افزود: در دهه‌های اخیر توجه به سقاخانه‌ها به تدریج کاهش یافته و این مکان‌ها به‌میزان قابل ملاحظه‌ای به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه سقاخانه‌های تاریخی بسیاری وجود دارد که نیازمند توجه و احیا هستند، تصریح کرد: احیای سقاخانه‌های شهر با تشکیل کمیته ای در سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از حدود چهار ماه قبل در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: ۱۲۰ سقاخانه در منطقه سه شهرداری اصفهان شناسایی شده و مرمت آنها در حال تکمیل است. علاوه بر این، طراحی تعدادی از سقاخانه‌ها نیز در حال انجام است.

ایزدخواستی خاطرنشان کرد: سقاخانه نقاشی واقع در چهارراه نقاشی ابتدای خیابان فلسطین و سقاخانه بازار فرش اصفهان که در اثر حریق از بین رفته بود در حال حاضر احیا شده و اقدامات انجام شده برای آنها بیش از ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال جاری این سقاخانه‌ها به چرخه فعالیت اجتماعی در محله‌های شهر بازگردند.کد محتوا 47679

برچسب ها