«شهر هوشمند همگرا» رویکردی برای تحقق شعار «اصفهان من، شهر زندگی» است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در رویداد بین‌المللی شهرهای هوشمند جهان به ایراد سخن پرداخت و «شهر هوشمند همگرا» را رویکردی برای تحقق شعار «اصفهان من، شهر زندگی» دانست.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، «سعید ابراهیمی» سخنرانی خود با عنوان «دستیابی به رویکرد شهر همگرا از طریق ابزار هوشمندسازی» را در رویداد بین المللی شهرهای هوشمند جهان ارایه کرد و گفت: معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با تعریف شعار شهر هوشمند همگرا برای نقشه راه هوشمندسازی شهر، سعی در دستیابی به شعار شهردار اصفهان با عنوان «اصفهان من شهر زندگی» دارد.

او با بیان اینکه انسان‌ها موجوداتی اجتماعی‌اند و محیط‌های شهری طیف وسیعی از انتخاب‌های اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی را پیش روی آنان قرار می‌دهد، اظهار کرد: ساختارهای متراکم و هماهنگ شهری به واسطه هزینه کمتر و دسترسی به خدمات، می تواند انرژی و سایر منابع را ذخیره کند و زمینه توسعه اقتصاد مقیاس و صرفه جویی را فراهم نمایند.

به گفته او، شهرهای پایدار و خوش ساخت می توانند تاثیر حداقلی زیست محیطی، انرژی تجدیدپذیر و استفاده از منابع را به وجود بیاورند و یک اقتصاد سبز پررونق را به پیش ببرند.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان اضافه کرد: شهرهای پایدار همچنین می توانند یک محیط دوست داشتنی، ایمن و سبز و یک زندگی متنوع اجتماعی، فرهنگی و فکری را برای شهروندان خود فراهم کنند. مفهومی که از طریق الگوی شهر همگرا امکان تحقق خواهد داشت. چنانکه رویکرد شهر همگرا با استفاده از اصطلاح میان رشته ای، بر ضرورت جذب بازیگران و ابزارهای مختلف در روند توسعه شهری تاکید دارد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: اصطلاحات "میان رشته ای " و "فرا رشته ای" نیز در این رویکرد مورد استفاده قرار می گیرند که مفهوم فرارشته ای نشان دهنده رویکردی استراتژیک به تولید دانش است و دانش را با تجربه های موجود در سیاست گذاری، عمل در کسب و کار و زندگی اجتماعی ترکیب می کند و اصلاح میان رشته ای نیز به ترکیب بازیگران مختلف جهت حل چالش های شهری از طریق ابزارهای متنوع و نوین می‌پردازد.

او یادآور شد: یکی از ابزارهای نوین در دنیای امروز هوشمندسازی است که در آن، علاوه بر ارتباط میان بازیگران مختلف شهری، بر استفاده از زیرساخت‌های فیزیکی و سایبری جهت اصلاح و بازتعریف خدمات شهری تاکید می‌شود. لذا آنچه مهم است ترکیب این ابزار با الگوی شهر همگرا جهت دستیابی به پایداری شهری است.

گفتنی است، رویداد هفته جهانی شهرهای هوشمند سازمان جهانی IEEE هرسال، در ماه مارس میلادی برگزار می‌شود و فرصتی برای ارایه راهکارها، دستاوردها، تجارب و کاربردهای مختلف تکنولوژی و فناوری جهت مدیریت هوشمند شهرهاست.کد محتوا 46677

برچسب ها