درآمدزایی از ضایعات هرس درختان شهر

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به هرس زمستانه درختان گفت: در گذشته بقایای هرس گیاهان به عنوان ضایعات فضای سبز دور ریخته می‌شد، اما در اقدامی جدید بقایای هرس گیاهان در اختیار تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی کشور قرار می‌گیرد تا از هدر رفت این منابع ارزشمند جلوگیری شود.

مجید عرفان‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: هر ساله با فرا رسیدن فصل زمستان، هرس زمستانه درختان و درختچه‌های زینتی و گیاهان بوته‌ای مثل ارقام مختلف رز، پیراکانتا و سروهای خزنده در فضای سبز انجام می‌شود.

وی افزود: طی سال‌های گذشته بقایای هرس این گیاهان به عنوان ضایعات فضای سبز دور ریخته می‌شد، اما در اقدامی جدید با توجه به حجم قابل توجه ضایعات، بقایای هرس گیاهان در اختیار تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی کشور قرار می‌گیرد تا علاوه بر استفاده از بقایای حاصل از هرس جهت قلمه‌زنی و تولید گیاهان زینتی، از هدر رفت این منابع ارزشمند جلوگیری شود و درآمد متناسبی نیز به چرخه اقتصادی حفظ و نگهداری فضای سبز شهر افزون شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: هرس درختان، درختچه‌ها و پرچین‌های فضای سبز شهر اصفهان هر ساله از اواسط آذرماه آغاز و تا اواسط اسفندماه ادامه دارد.

عرفان‌منش خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های ایجاد فضای سبز و کاهش هزینه‌های مربوط به تأمین نهاده‌ها، بذر گل‌های فصلی و دائمی موجود در فضای سبز نیز جهت تولید و تکثیر این گیاهان در اختیار مراکز تولید گل و گیاه سازمان پارک‌ها قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان دارای دو مرکز تولید و تحقیقات است که در نظر دارد از مساحت حدود ۱۶ هزار مترمربع فضای گلخانه‌ای آن برای تولید و تکثیر بذرهای F1 و F2 انواع گل‌ها و گیاهان زینتی استفاده کند؛ همچنین این دو مرکز دارای حدود سه هکتار نهالستان شامل نهال‌های پیوندی، سوزنی برگ‌های مقاوم، کلکسیون‌های رز و گونه‌های چوبی بومی، چهار هکتار چمن گرمسیری و سردسیری مقاوم به خشکی با نیاز آبی کم با قابلیت افزایش سطح به شش هکتار و نیز یک هکتار بانک ژن جهت بذرگیری انواع گونه‌ها است.کد محتوا 41894

برچسب ها