مشخصات کلید کلانشهر اصفهان

با ابتکار اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان برای اولین بار، کلید نمادین اداره شهر، طراحی و ساخته شد.این کلید، مفهوم امانت و تعهد را یادآوری می کند و نمادی از کلیدداری شهر اصفهان توسط شهردار اصفهان است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان،در مراسم تکریم و معارفه شهردار، این کلید، به شهردار جدید اصفهان تقدیم شد تا از این پس کلیددار شهر اصفهان و سرمایه هایش در چهار سال پیش رو باشد.    

در گذشته، که شهرها دارای دروازه بودند، هر دروازه کلیدی داشت. در ايران دوران قاجار، تهران نیز دارای کلید بود و دروازه‌بانان شهر، هر شب در ساعت دوازده نیمه‌شب دروازه‌ها را می‌بستند و کلید آن را برای داروغه می‌بردند. کلید شهر گاهی به‌صورت نمادين به مهمانان افتخاری شهرها تقدیم می‌شود.

اما شهر اصفهان که خود داراي پيشينه تاريخي و فرهنگي ارزشمند و سترگي است هميشه براي ايرانيان و نيز جهانيان داراي اهميت و جايگاه ارزشمندي  بوده است، اصفهان ميراث دار فرهنگ عظيم و منحصر بفرد تاريخي، جایگاه و خاستگاه مکاتب مختلف و محل زندگی شخصيت هاي فرهيخته و عالمان دين و هنرمندان چيره دست و سرزمين ايثار و فداکاري شهادت بوده است و شهرداري شهري با اين همه عناوين ارزشمند براي کليدداران شهر همواره داراي افتخار بوده و هست. 

شهرداران، کلیدداران شهرها و حافظان حقوق شهروندان اند. مفهوم کليد شهر در قاموس شهرداري به عنوان يک نماد، ارزشمند و محترم شمرده مي شود که به اقتضاي زمان نسخه ای به ابعاد متفاوت از کلید اصلی به برخي شخصيت هاي افتخارآفرين و صاحب نام به صورت نمادين اهدا مي شود. 

بر همین اساس، کليد شهر در آيين  تکريم و معارفه شهردار اصفهان از طرف شهردار سابق که به مدت چهارسال کلیدار شهر بود به شهردار جديد در قالب يک رويداد نمادين اهدا شد و این برنامه به مانند یک آیین در همه مراسم های تکریم و معارفه در شهرداری اصفهان در آینده نیز تکرار خواهد شد.

IMG_20211001_195238_919.jpg

*کلید داری یک آیین و سنت است  

به گفته ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان و ایده پرداز این طرح، کلید داری شهر یک مفهوم نمادین در ادبیات رسانه ای و ... است و معمولا رسانه ها از انتخاب شهردار جدید با عناوینی چون انتخاب کلیددار جدید شهر یاد می کنند اما این کلید، همواره یک مفهوم ذهنی بوده و هیچ گاه به صورت یک نماد عینی درنیامده بود.    

حجتی بیان کرد: کلیدداری یک آیین و یک سنت نیز هست. به عنوان نمونه کعبه به عنوان خانه خدا کلید و کلیددار دارد، همچنین حرم امام رضا (ع) در گذشته و حرم حضرت عباس (ع) نیز کلیددار دارند که این امانت نسل به نسل به افراد و نفر بعدی منتقل می شود. 

وی ادامه داد: هدف از ساخت این کلید نمادین یادآوری مفهوم امانت و تعهد در قبال شهر و شهروندان است.

* کلید نصف جهان؛ ترکیبی از هنرهای سنتی و صنایع دستی

در مورد ویژگی ها و مشخصات این اثر باید گفت، کليد شهر، داراي بافت اوليه فولاد با معيارهاي فلزکاري عصر صفويه است که براي خلق آن از تکنيک هاي هنرهایی نظير آهنگري، چلونگري، سوهانکاري، مشبک و حکاکي ترصيع طلا و نيز از فيروزه استفاده شده است. از ويژگي هاي اين اثر بهره گيري از خط نستعليق، يادگار عهد صفويه است. این کلید داراي طول 25 سانتيمتر و عرض 12 سانتيمتر و وزن تقريبي 900 گرم است و در اين اثر از المان هاي زيبا و آشناي بناهاي تاريخي اصفهان نظير کنگره هاي چهلستون براي قسمت دندانه هاي کليد، الهام گرفته شده، همچنین قسمت هاي بالاي کليد از اسليمي هاي محراب اولجايتوي و حلقه هاي درِ مسجد جامع اصفهان و حلقه گرداننده کليد از عمارت میانی پل خواجو الهام گرفته شده و نیز تصوير نماد اصفهان و لوگوي شهرداري اصفهان در اين اثر استفاده شده است. 

IMG_20211001_195231_384.JPG

برای تزئینات روی لوله یا میله کلید شعری از «کمال الدین اسماعیل اصفهانی» شاعر شهیر نصف جهان انتخاب شده که به روش قلم گیری و طلاکوب روی آن با خط نستعلیق چنین حکاکی شده است:

اصفهان خرم است و مردم شاد  

این چنین عهد، کس ندارد یاد

بس که رشک است بر سپاهانش

دجله اشکی است بر رخ بغداد 

این کلید با ایده پردازی و ابتکار اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان در بهار ۱۴۰۰ زیر نظر استاد منصور حافظ پرست چهره ارزشمند و استاد پیشکسوت قلمزنی اصفهان و توسط استاد جواد سقایی، طراحی و اجرا گردید.

 کد محتوا 38652

برچسب ها