۱۵۰۰ پروژه بازآفرینی شهری در دست اجرا است

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۱۵۰۰ پروژه در شرکت بازآفرینی شهری و بیش از ۹ هزار پروژه بازآفرینی با عنوان اقدام مشترک، توسط دستگاه‌های اجرایی دولتی در دست اجرا است.

به گزارش ايمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی عبوری، با اشاره به اینکه ۲۳ دستگاه اجرایی عضو ستاد بازآفرینی شهری هستند، آن را ظرفیت بسیار خوبی برای توجه ویژه به موضوعاتی نظیر حاشیه‌نشینی، سکونتگاه‌های غیر رسمی، کمبود سرانه‌های خدماتی، فرهنگی، ورزشی، مذهبی، فضای سبز و حتی آموزشی دانست.

وی افزود: در طول برنامه ششم توسعه ۱۵۰۰ پروژه با اعتبار ۱,۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت بازآفرینی شهری و بیش از ۹ هزار پروژه با اعتبار بالغ‌بر ۱۰ هزار میلیارد تومان و تحت‌عنوان اقدام مشترک، توسط دستگاه‌های اجرایی دولتی در کشور دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، کردستان را استان پیشتاز در جذب اعتبارات و آغاز به کار پروژه‌های عمرانی خواند و گفت: کردستان تنها استان کشور است که توانست اعتبارات مربوطه را در سال اول جذب کند.

عبوری، ضمن اعلام اینکه اقدام مشترک به معنی بهره‌بردن از ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها برای اجرای این پروژه‌ها است، افزود: ۵۰ پروژه بازآفرینی با ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار در این استان در دست اجرا است و اعتبار لازم برای انجام دیگر پروژه‌ها را تا آخر هفته جاری در اختیار قرار خواهیم داد؛ به این شرط که پروژه‌هایی مانند پیاده راه خیابان فردوسی تا اواخر شهریور توسط شهرداری آماده افتتاح باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که آمادگی داریم تا در قالب ستاد ملی بازآفرینی شهری برای پروژه ۲۷ هکتاری انبار غله سنندج تصمیم‌گیری جدی انجام دهیم، اظهار کرد: آماده‌ایم با رعایت حساسیت‌های میراث فرهنگی، کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی و فضای سبز را در قالب این پروژه جبران کنیم.

وی در ادامه به پرداخت تسهیلات بازآفرینی به ساکنان مناطق فرسوده شهری استان کردستان اشاره و عنوان کرد: سود این تسهیلات، متناسب با شرایط مردم استان نیست؛ برای حل این مشکل به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد داده‌ایم که آئین‌نامه اجرایی تسهیلات را در این بخش اصلاح کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به ضرورت عمل کردن به جای حرف زدن، اظهار کرد: ریزدانگی بسیار بالا و نفوذناپذیری بافت برخی از مناطق شهری کردستان و نیز ناپایداری مشهود در ساختمان‌ها، آزاردهنده است. در این زمینه به استاندار اعلام آمادگی کردیم تا دستگاه‌های مختلف از جمله، شهرداری، سازمان نظام مهندسی، انبوه‌سازان، اداره راه و شهرسازی و بانک مسکن را گرد هم آوریم و با در نظر گرفتن اعتبارات مناسب و بهره‌گیری از روش‌های مختلف نظیر تجمیع پلاک، اختصاص پروانه ساختمانی رایگان، ارائه تخفیف ۵۰ درصدی نظام مهندسی و تخصیص تسهیلاتی تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان برای هر واحد، انبوه‌سازان را برای نوسازی این بافت‌ها وارد میدان کنیم. همچنین آن دسته از افرادی که قصد در مرکز استان قصد نوسازی به‌صورت خود مالکی دارند می‌توانند از تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی بازآفرینی استفاده کنند.کد محتوا 19755

برچسب ها