از معضل حاشیه‌نشینی اصفهان تا هماهنگی برای اجرای حلقه چهارم رینگ حفاظتی

مقابله با حاشیه‌نیشینی، چاره‌اندیشی برای اجرای عدالت آموزشی در دوران شیوع کرونا، تعیین تکلیف اراضی مجاور پارک کوهستانی قائمیه، ساماندهی مناطق منفصل اصفهان و هماهنگی در استان برای اجرای رینگ چهارم حفاظتی مهم‌ترین درخواست‌های شورای شهر اصفهان از فرماندار این شهرستان بود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کوروش محمدی رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان که با حضور فرماندار اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: حاشیه‌نشینی معضلی جدی و غفلت درخصوص رفع آن غیرقابل گذشت است بنابراین باید در رابطه با رفع این معضل برنامه‌ریزی مناسب شود.

وی افزود: پیشتر قرار بود کارگروهی برای ساماندهی حاشیه‌نشینی تشکیل شود که باید هرچه سریع‌تر این اتفاق رخ دهد زیرا هرچه اقدامات در این زمینه به تعویق افتد، حساسیت‌ها نسبت به آن کمرنگ می‌شود.

محمدی با اشاره به استفاده از نرم افزار شاد در آموزش دانش‌آموزان، تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌ها قادر به خرید گوشی‌های تلفن همراه با سیستم عامل اندروید نیستند و در جامعه‌ای که مدعی تحقق عدالت اجتماعی است، نباید این رویه اتفاق افتد.

وی ادامه داد: در این رابطه نیاز است تا با استفاده از اعتبارات دولتی، شرایط برابر برای حدود ۲۰ درصد از خانواده‌هایی که توان خرید ابزار مناسب برای فرزندان خود را ندارند نسبت به سایرین فراهم شود؛ مدیریت شهری نیز در این راه دریغ نخواهد کرد.

از تفکیک اراضی منطقه قائمیه جلوگیری شود

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: قرار است در منطقه قائمیه اصفهان و در زمینی به مساحت ۲۸ هکتار با کاربری مرتع و جنگل که مالکیت آن متعلق به ادارات آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب است، تعدادی مجتمع مسکونی ساخته شود.

شیرین طغیانی با بیان اینکه احداث مجتمع‌های مسکونی در این منطقه، یکی از آخرین منابع اکولوژیک اصفهان را ازبین خواهد برد، افزود: باید خود را پاسخگوی وجدان عمومی آیندگان دانسته و منابع اکولوژیک شهر را فدای کسب منافع زودهنگام مادی نکنیم لذا از فرماندار که در کمیسیون ماده پنج نیز عضویت دارد تقاضا دارم اجازه رخ دادن آن را ندهد.

حاشیه‌نشینی باید از مبدا مدیریت شود

در این جلسه رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: ابتدای دوره پنجم شورای، مرکز پژوهش‌های شورا روی حاشیه‌نشینی مطالعه‌ای انجام داد و در نتیجه مشخص شد هرچه در این زمینه هزینه کنیم، بازهم پدیده حاشیه‌نشینی ازبین نمی‌رود بلکه باید به‌جای مقصد، در مبدا با این پدیده مبارزه کنیم.

کوروش خسروی با بیان اینکه تقریباً ۷۰ درصد از ساکنان مناطق حاشیه‌نشین اصفهان افرادی هستند که از شهرستان‌های استان به دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری و تأمین هزینه معیشت خود دست به مهاجرت زده‌اند، افزود: در سال ۹۶ برآورد شد که اگر سالانه یک هزار میلیارد تومان برای مناطق مهاجرفرست بازار فروش ایجاد شود، تقریباً ریشه مهاجرت از این مناطق به مرکز استان خشکانده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای پایانی سال ۹۶ شورای شهر مصوبه‌ای را گذراند که براساس آن، شهرداری مکلف به ایجاد بازار برای محصولات مناطق مهاجرفرست شده بود؛ بازار بعثت نیز برای این امر اختصاص یافته و اکنون نیز با کمک استارتاپ‌هایی که فروش محصولات و تولیدات مناطق محروم را برعهده دارند، این امر دنبال شده است.

خسروی تاکید کرد: هرچه بازار فروش محصولات شهرستان‌هایی مانند سمیرم، فریدن، خور، نائین فراهم شود، خود به خود مهاجرت‌ها کاهش پیدا می‌کند که نیاز است این امر در تصمیم‌گیری‌های استان مدنظر باشد.

آزادسازی رینگ چهارم هزینه بالایی بر شهرداری تحمیل می‌کند

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: میان شهرهای اصفهان و بهارستان مناطقی با کاربری‌هایی وجود دارد که در آینده سبب بروز برخی معضلات برای اصفهان خواهد شد.

اصغر برشان ادامه داد: برای آزادسازی حلقه چهارم رینگ حفاظتی، شهرداری زمین‌هایی را خریداری کرده که سابقه تجاری دارند اما هیچ‌گاه سابقه کاربری تجاری آن‌ها مطرح نبوده و عمدتاً زمین‌های کشاورزی بوده‌اند اما شهرداری مجبور است این زمین‌ها را با قیمت‌های تجاری و کلان خریداری کند.

وی تاکید کرد: نیازمند همت همه‌جانبه در قالب همکاری شهرداری، دهیاری و شورای شهرستان در این رابطه هستیم.

برشان اضافه کرد: پیوستن متروی کلانشهر اصفهان به شهرهای همجوار مانند شاهین‌شهر و بهارستان و اجرای رینگ چهارم حلقه حفاظتی نیازمند اقدام شهرهای دیگر است که این امر مستلزم هماهنگی استانداری و فرمانداری شهرستان‌های ذی‌نفع است.

مشارکت خیرین در جبران خسارات کرونا جلب شود

رئیس کمیسیون پایش، نظارت و پیگیری شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه متخصصان و مراکز علمی اذعان دارند که نمی‌توان انتظار رفع مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا را در کوتاه مدت داشته باشیم، اظهار کرد: به تبع شیوع این بیماری، بروز مشکلات اقتصادی به‌ویژه در میان اقشار آسیب‌پذیر و بیکاری و مشکلات درآمدی باعث شده بسیاری از خانواده‌ها در تأمین نیازهای اولیه خود دچار مشکل شوند.

فتح‌الله معین با تاکید بر اینکه پویش مردمی می‌تواند کمک‌ها را افزایش دهد، اضافه کرد: در اصفهان خیریه‌ها برای ساماندهی این امر پیشقدم بوده‌اند که نیاز است هماهنگی و مدیریت واحد بر آن‌ها اعمال شود البته این مدیریت نباید آمرانه باشد و لازم است در این خصوص هماهنگی‌ها بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: در اصفهان شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی وجود دارند که جلب مشارکت آن‌ها می‌تواند در حد بالایی حمایت از آسیب‌دیدگان را فعال کند بنابراین نیاز است به شکل جدی‌تری این جلب مشارکت دنبال شود.

هنرمندان آسیب‌دیده حمایت شوند

فریده روشن، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: شیوع کرونا باعث شد مجموعه‌های هنری و گردشگری بسیاری در شهر تعطیل شوند که در نتیجه آن، هنرمندان یکی از اقشاری بودند که از لحاظ درآمدی آسیب جدی دیده‌اند و دولت باید با اتخاذ تمهیداتی از آن‌ها حمایت کند.

بارگذاری خارج از حریم شهر اصفهان مدیریت شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با اشاره به شیوع کرونا و جان باختن برخی از کودکان به دلیل ابتلا به این بیماری، ادامه داد: در صورت برگزاری کلاس‌های حضوری، احتمال ارتباط این کودکان با دیگر کودکان در محیط مدرسه باعث نگرانی شده است و از طرف دیگر اگر کلاس‌های درسی به‌صورت غیرحضوری برگزار شود باعث ایجاد شرایط نابرابر میان دانش آموزان خواهد شد.

نصیر ملت خاطرنشان کرد: برخی خانواده‌ها برای همراهی فرزندان خود در امر آموزش غیرحضوری توان کافی را ندارند که باید این امر مدنظر نظام آموزشی باشد.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح خط مرزی شهر اصفهان با شهرهای مجاور که در سال‌های اخیر دستخوش تغییر شده، افزود: مسیر ورودی اصفهان به‌ویژه مسیر تشریفات، خارج از حریم شهر اصفهان بوده و باید اصلاح و بهینه‌سازی آن توسط فرمانداری اصفهان دنبال شود.

ملت اضافه کرد: هرگونه بارگذاری در منطقه‌هایی مانند مَرغ که خارج از حریم شهر اصفهان بوده و مدیریت آن بر عهده بخشداری است، آینده شهر اصفهان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد بنابراین باید درباره الحاق آن به اصفهان اقدام عاجلی بشود.

با شهرهای ذی‌نفع رینگ حفاظتی هماهنگی شود

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: شورای شهر طرح دوفوریتی برای کمک به هیئت‌های مذهبی را در دستورکار خود دارد و نیاز است این اقدامات در شهرهای دیگر نیز در قالب پوشش تبلیغاتی شهر مدنظر باشد.

امیراحمد زندآور گفت: برای تسهیل در اجرای بخش‌هایی از حلقه چهارم رینگ حفاظتی اصفهان که در حریم این شهر نیست، نیاز است فرمانداری اصفهان با فرمانداری شهرستان‌های دولت‌آباد، درچه، خمینی‌شهر و فلاورجان هماهنگی بیشتری داشته باشد.‌کد محتوا 17800

برچسب ها