اجرای پروژه‌های شهری، انگیزه لازم شهروندان را فراهم می‌کند

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان گفت: اجرای پروژه‌های شهری با هدف تقویت و تجهیز زیرساخت‌های شهری، ارتقاء قلمرو عمومی و توسعه خدمات در مقیاس محله‌ای، در کنار هویت بخشی مجموعه‌ها و مقیاس‌های شهری به عنوان یک موتور محرک توسعه انگیزه‌های لازم برای ساکنان را فراهم خواهد کرد.

حمید اشرفی در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهار کرد: یکی از سیاست‌های مهم در نوسازی و بهسازی بافت‌های محدوده شهرداری منطقه ۱۱، طراحی پروژه‌های محرک توسعه با هدف تسهیل فرایند و تحول در بافت‌های فرسوده است و رویکردها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که هزینه‌های کلان در بر نداشته باشد و به همین منظور احداث محور گردشگری رهنان به عنوان پروژه های محرک توسعه درحال انجام است.

وی با بیان اینکه شهر رهنان در سال ۱۳۴۰ از روستا به شهر تبدیل و تا سال ۸۲ شهری مستقل از اصفهان و جز شهرستان خمینی شهر محسوب می‌شد، تصریح کرد: از جمله آثار تاریخی رهنان که تنها نشانه‌ای از آن باقی مانده، مسجد جامع ذوقبلتین و حمام دوقلو که معروف به حمام چهل ستون است.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان ادامه داد: رهنان دارای چهار محله تاریخی به نام چهارشاه، زاجان، طاحونه و ماشاده بوده که اتصال این چهار محله در محلی به نام درب میدان اتفاق می افتاد و به عنوان محلی برای مرکز تعامل محلات در نظر گرفته شده بود، اما درحال حاضر منطقه ۱۱ دارای هفت محله به نام‌های طاحونه، زاجان، ماشاده، اسلامی، درب میدان (سجاد)، لیمجیر و بابوکان است.

وی اظهار کرد: مساحت منطقه ۱۱ حدود یک هزار و ۹۷ هکتار است که ۱۱۷ هکتار آن در بافت فرسوده قرار دارد.

اشرفی با اشاره به ظرفیت های گردشگری منطقه ۱۱، گفت: توسعه زیرساخت‌ها و معرفی محورهای تعریف شده گردشگری می‌تواند یکی از منابع درآمد و ایجاد اشتغال در سطح ملی و منطقه‌ای باشد؛ به خصوص در زمانی که سود فعالیت‌های دیگر بخش های اقتصادی در حال کاهش است، جایگزینی مناسب برای آنها و راهبردی برای توسعه است.

وی ادامه داد: بر این مبنا دلیل اصلی توسعه و معرفی محورهای گردشگری غلبه بر پایین‌ بودن سطح درآمد و ارائه فرصت‌های جدید شغلی و تحولات اجتماعی در جامعه است و می‌تواند امیدهایی را برای کاهش فقر به خصوص در نواحی که به نحوی دچار رکود اقتصادی شده‌اند، فراهم آورد.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان تصریح کرد: اجرای پروژه‌های شهری با هدف تقویت و تجهیز زیرساخت‌های شهری، ارتقاء قلمرو عمومی و توسعه خدمات در مقیاس محله‌ای، در کنار هویت بخشی مجموعه‌ها و مقیاس‌های شهری به عنوان یک موتور محرک توسعه انگیزه‌های لازم برای ساکنان را فراهم خواهد کرد و ضمن ایجاد سرزندگی کارکردی و اعیانی بافت‌های فرسوده، موجبات تقویت ساختارهای اقتصادی و اجتماعی محله نیز خواهد شد و مشوق و محرک مناسبی برای حضور مردم در این فرآیند هستند.

اشرفی تاکید کرد: اهداف ایجاد محور گردشگری رهنان کارآفرینی جمعی، جذب گردشگر داخلی و خارجی، ایجاد درآمد پایدار، ایجاد مرکز فعال جهت تعاملات اجتماعی، هویت بخشی به منطقه، فعال‌سازی اقتصاد جامعه، کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی گفت: پتانسیل‌های موجود در محور گردشگری رهنان شامل حمام تاریخی رهنان(سومین حمام بزرگ کشور)، مسجد جامع رهنان(مسجد ذوقبلتین با قدمت هزارساله)، زورخانه، سالن سینما و  آمفی تئاتر مهتاب، گلزار شهدا و مرقد امام زاده میر مدینه است که این منطقه را در راستای کمک به انجام هر چه بهتر پروژه محور گردشگری رهنان کمک خواهد کرد.کد محتوا 13302

برچسب ها