توضیح شهرداری اصفهان درباره پروژه احداث سالن اجتماعات گلستان شهدا

شهرداری اصفهان در پاسخ به برخی مطالب منتشر و نقل شده پیرامون پروژه احداث سالن اجتماعات گلستان شهدا و طرح شبهاتی در خصوص نامگذاری این سالن، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ايمنا به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان در خصوص پروژه احداث سالن اجتماعات گلستان شهدا اصفهان، در پاسخ به برخی مطالب منتشر و نقل شده پیرامون پروژه احداث سالن اجتماعات گلستان شهدا و طرح شبهاتی در خصوص نامگذاری این سالن، توضیحاتی جهت تنویر افکار عمومی از سوی شهرداری ارائه شد.

در این توضیحات آمده است: طرح ایجاد و ساخت این سالن، مطالبه چند ساله‌ای بود که در این دوره مدیریت شهری با هدف پاسداشت مقام شامخ شهدا و فراهم شدن مکانی مناسب و درخور به منظور برگزاری رویدادهای مذهبی، بزرگداشت حماسه‌ها و یادواره رشادت شهدای گرانقدر در گلستان شهدا، در دستور کار قرار گرفت. 

این طرح سال‌ها مطرح بوده اما به نتیجه نرسیده بود و با تصویب شورای اسلامی شهر و دستور شهردار اصفهان اکنون این پروژه با صرف حدود ٧٠٠ میلیارد ریال اعتبار در مدت ١۵ ماه در آستانه تکمیل و آماده بهره‌برداری است؛ در ابتدا قرار بود دیگر نهادها در اجرای این پروژه مشارکت داشته باشند اما در نهایت شهرداری به تنهایی این اعتبار را برای آزادسازی، ساخت و احداث سالن هزینه کرد تا پروژه‌ای در شأن مقام شامخ شهدا به مردم شهیدپرور استان و خانواده معزز ایثارگران تقدیم کند؛ همچنین مراحل آزادسازی و عملیات اجرایی این پروژه، دشواری‌های خاصی داشت که خوشبختانه به مدد شهدا و همکاری مالکان به خوبی پیش رفت.

در بخش دیگری از توضیحات شهرداری آمده است: امسال در هفته دفاع مقدس همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس این سالن به بهره‌برداری خواهد رسید و در اختیار بنیاد شهید، مجموعه‌های فرهنگی، خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و سایر برنامه‌ریزان فرهنگی شهر و استان قرار خواهد گرفت؛ هدف شهرداری اصفهان از اجرای این پروژه بر زمین مانده، تحقق بخشیدن به تفکر خدمت صادقانه به خانواده شهدا و تلاش در راستای تعمیق و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت بوده است. 

در خصوص مطلب منتشر و نقل شده پیرامون نامگذاری سالن تازه احداث شده به نام « سالن اجتماعات فردوس»، لازم است تأکید شود در حال حاضر خیمه حسینیه گلستان شهدا برپا و درحال استفاده است و هیچ اقدامی در زمینه تغییر نام این خیمه صورت نگرفته است؛ حال آنکه برداشتی که از این مطلب می‌شود این است که نام این خیمه تغییر یافته است و این درحالی است که نام جدید، مربوط به احداث مجموعه جدید در گلستان شهدا است؛ یکی از دلایل استفاده از عنوان «فردوس» برای سالن اجتماعات جدید، قابل تشخیص و قابل تفکیک بودن آن برای مردم در اعلام برنامه ها و جلوگیری از سردرگمی آن‌ها است.

در ادامه توضیحات نامگذاری این مجموعه آمده است: نامگذاری این مدر نامگذاری این سالن، به سنخیت نام با مکان اشاره شده بر اساس آیه ١١ سوره مبارکه مومنون (الَّذِینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ؛ همانان که بهشت فردوس را به ارث می‌برند و در آنجا جاودان می‌مانند) توجه شده است. عالی‌ترین درجه‌ای که در سوره مومنون برای مومنین در نظر گرفته شده، بهشت است که عنوان فردوس از این حیث انتخاب شده و در تابلو نیز این آیه شریفه قرآن کریم درج خواهد شد.

در پایان این توضیحات آمده است: نام خیمه حسینی در کنار اینکه یک نام خاص برای سالن موجود، محسوب می‌شود، می‌تواند به معنای هر خیمه‌ای که فریاد «یا حسین» در آنجا شنیده می‌شود و پرچم حضرت اباعبدالله(ع) در آن به اهتزار در می‌آید، اطلاق شده و به عنوان یک نام عام تلقی شود. از این رو در نصب تابلو سالن اجتماعات جدید نیز می‌توان از این نام بهره برد، با این وجود شهرداری و شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص فرآیند نامگذاری نیز در کنار خانواده شهدا و خادم آن ها بوده و پیش از زمان افتتاحیه به منظور هم‌اندیشی‌های لازم در این زمینه با نظر این عزیزان، اعلام آمادگی می‌کند.کد محتوا 13028

برچسب ها