صرف بیش از 1500 میلیارد ریال برای پروژه های تصفیه تکمیلی و آبرسانی به فضای سبز در دو سال/ فضای سبز بیش از 10 منطقه شهر اصفهان با ظرفیت تصفیه خانه ها آبیاری می شود گذشته

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: طی دو سال اخیر بیش از یک هزار و 500 میلیارد ریال پروژه های تصفیه خانه تکمیلی، مخازن، کلکتور و خطوط انتقال در شهر اصفهان اجرا شد.   

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، حسین امیری با اشاره به اینکه کلان‌شهر اصفهان دارای حدود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار فضای سبز اکولوژیک است که از این مساحت، حدود سه هزار و 900 هکتار فضای سبز در اختیار شهرداری اصفهان است، اظهار کرد: با توجه به نیاز جمعیت دو میلیونی شهر اصفهان، حضور صنایع آلاینده اطراف اصفهان، مهاجرپذیری و آلاینده ‌های ناشی از حمل و نقل؛ نه تنها در راستای حفظ فضای سبز، بلکه برای افزایش آن نیز باید قدم برداریم.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت مدیریت منابع و مصارف آب، اقداماتی نظیر تغییر الگوی کاشت، مدیریت توزیع و مصرف آب فضای سبز، بازچرخانی آب و تصفیه فاضلاب‌ شهری جهت آبیاری فضای سبز به عنوان منابع آب پایدار، از سیاست‌های اصلی معاونت خدمات شهری شهرداری اصفهان در راستای توسعه پایدار است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تصریح کرد: به همین سبب شهرداری اصفهان به ‌منظور استفاده از منابع آب پایدار مانند پساب تصفیه شده فاضلاب، در آبیاری برخی از عرصه‌های فضای سبز، همزمان با اجرای تمهیدات مدیریت بهینه مصرف آب، اجرای پروژه‌ های زیرساختی نظیر ایجاد تصفیه‌ خانه‌ های تکمیلی پساب، مخازن، ایستگله های پمپاژ، کلکتور و خطوط انتقال را در اولویت اقدامات خود قرار داد.

وی افزود: در این راستا استفاده از پساب خروجی تصفیه‌خانه ‌های فاضلاب شهر اصفهان نظیر پساب تصفیه‌خانه سپاهان شهر در جنوب شهر اصفهان با ظرفیت 120 لیتر در ثانیه و پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شاهین شهر در شمال شهر اصفهان با ظرفیت 100 لیتر در ثانیه در دستور کار قرار گرفت.

*تصفیه خانه های شمال و جنوب 380 لیتر در ثانیه به ظرفیت پساب تصفیه شده اضافه می کند

امیری گفت: اکنون با اجرای پروژه ‌های مرتبط از جمله احداث دو تصفیه‌ خانه تکمیلی، مخازن ذخیره، ایستگاه ‌های پمپاژ و خطوط انتقال، قابلیت استفاده از این ظرفیت در عرصه‌ های فضای سبز شهر اصفهان فراهم شده است.  

وی بیان کرد: در احداث تصفیه‌خانه تکمیلی پساب شاهین‌شهر برای اولین بار در کشور از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تکنولوژی بومی شده شرکت‌های دانش بنیان در شهرداری های کشور استفاده شده و شهرداری اصفهان آب تصفیه شده را به صورت تضمینی از سرمایه‌گذار خریداری می کند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان افزود: همچنین استفاده از پساب دو تصفیه‌خانه در دست احداث شمال با ظرفیت 140 لیتر در ثانیه و تصفیه خانه جنوب با ظرفیت 240 لیتر در ثانیه اجرایی خواهد شد و به زودی به بهره‌ برداری می رسد.

*فضای سبز بیش از 10 منطقه شهر اصفهان با ظرفیت تصفیه خانه ها آبیاری می شود

وی ادامه داد: تصفیه خانه شمال اصفهان در شش ماهه نخست سال، فضای سبز حاشیه شمالی مناطق 7،14 و12 و در شش ماهه دوم سال علاوه بر عرصه های قبلی فضای سبز حاشیه شرقی مناطق 10،14 ، 15و فضای سبز شرق را نیز پوشش می دهد.

امیری بیان کرد: همچنین تصفیه خانه جنوب شهر اصفهان، در شش ماهه نخست سال، فضای سبز پارک شرق، روشن دشت، باغ رضوان، کارخانه بازیافت، نمایشگاه و برخی از عرصه های مناطق 4و6 و در شش ماهه دوم سال علاوه بر فضای سبز عرصه های قبلی ، فضای سبز بازار گل و گیاه ارغوان، میدان میوه و تره بار، کارخانه صفه آسفالت را نیز پوشش می دهد.   

وی با اشاره به احداث تصفیه خانه تکمیلی شاهین شهر گفت: در شش ماهه نخست سال پساب این تصفیه خانه فضای سبز حاشیه شمالی مناطق 2 و 12 و در نیمه دوم سال عرصه های قبلی به اضافه فضای سبز منطقه 11 و جنوب منطقه2 و سپاهانشهر را پوشش می دهد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان جمع پساب برداشتی از این چهار تصفیه خانه را بیش از چهار و نیم میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود 15 درصد از نیاز آبی فضای سبز شهر اصفهان با پساب تامین می گردد است که با تکمیل این چهار تصفیه خانه میزان پساب قابل استفاده به منظور آبیاری عرصه های فضای سبز شهر اصفهان به 19 میلیون متر مکعب در سال خواهد رسید و بدین ترتیب حدود 44 درصد از نیاز آبی فضای سبز شهر اصفهان توسط پساب فاضلاب تامین خواهد شد.

*بیش از 87 هزار متر به خطوط انتقال آب و پساب شهر اصفهان اضافه می شود

وی با اشاره به وضعیت پیشرفت و بودجه مخازن ذخیره آب از سال 97 تا آبان ماه 99 اظهار کرد: برای احداث مخازن ذخیره  پساب شهر اصفهان بودجه بیش از 380 میلیارد ریالی برآورد شده است که 36 درصد این مخازن در مرحله طراحی و مناقصه و 64 درصد اجرا شده و یا در مراحل اجرایی است که در مجموع ظرفیت ذخیره 27 هزار و 400 مترمکعبی را فراهم خواهد کرد. 

امیری با اشاره به اجرای کلکتور و خطوط انتقال آب و پساب از سوی شهرداری اصفهان در همین بازه زمانی، گفت: برای چنین پروژه هایی نیز بودجه بیش از 730 میلیارد ریالی برآورد شده است که 26 درصد این طرح ها در مرحله طراحی و مناقصه و 74 درصد در دست اجرا یا اجرا شده است. با اجرای مجموع این خطوط 87 هزار و 830 متر به خطوط انتقال آب و پساب شهر اصفهان افزوده می شود.

وی افزود: طی سال های 97 تا آبان 99 برای اجرای پروژه های تصفیه خانه تکمیلی، مخازن، کلکتور و خطوط انتقال شهر اصفهان، بیش از یک هزار و 500 میلیارد ریال بودجه صرف شده است.

*ناژوان و غرب اصفهان با پساب تصفیه شده آبیاری خواهد شد

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان افزود: همچنین شهرداری اصفهان به منظور تامین آب عرصه‌ های فضای سبز غرب اصفهان و عرصه‌های جنگلی ناژوان، برداشت و تصفیه فاضلاب از شبکه جمع‌آوری فاضلاب را پیگیری می کند. 

وی ادامه داد: اکنون با اتمام پروژه‌ های اجرا شده و در دست اجرا در سال های اخیر از جمله احداث چهار تصفیه‌خانه تکمیلی با ظرفیت 620 لیتر در ثانیه، مخازن ذخیره با حجم حدود 27 هزار متر مکعب، ایستگاه‌ های پمپاژ و خطوط انتقال به طول حدود 87کیلومتر طول، قابلیت استفاده از این پساب در عرصه ‌های فضای سبز شهر اصفهان فراهم شده است. 

امیری تصریح کرد: همچنین در خصوص استفاده از آبیاری تحت فشار، مدیریت مصرف آب در دستور کار همه مناطق و سازمان های شهرداری اصفهان قرار گرفته و علاوه بر ترمیم سیستم ‌های آبیاری تحت فشار در مناطق آسیب دیده، سیستم‌ های جدید به منظور کاهش مصرف آب احداث و توسعه پیدا کرده است.

وی افزود: به همین منظور تا پایان سال 98 از سه هزار و 500 هکتار فضای سبز شهر که امکان تحت پوشش قرار گرفتن آبیاری قطره ای را داشت، در حدود 21 میلیون مترمربع آن تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفت و مابقی آن نیز در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.کد محتوا 28221

برچسب ها