نامه محمد عیدی به معاون فرهنگی شهردار تبریز

محمد عیدی، معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به مناسبت روز بزرگداشت صائب پیامی را خطاب به احمد حمیدی همتای خود در شهرداری تبریز ارسال کرده است.

به گزارش خبرنگار ايمنا ، متن نامه محمد عیدی که آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، به شرح زیر است:

«ناله ناقوس (به‌مناسبت روز بزرگداشت صائب) "جز نام تو بر لوح دلم هیچ رقم نیست در نامه ما یک سر مو سهو قلم نیست"

جناب آقای دکتر حمیدی معاون ارجمند فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری تبریز با سلام و عرض ادب.

"ذوق وصال می گزد از دور پشت دست گرم است بس که صحبت من با خیال تو" و اما بعد؛

دهم تیرماه را روز بزرگداشت "خازن گنج گهر" و "لعل جان پرور" و "گوهر شهوار اهل نظر"، میرزا محمد علی صائب تبریزی - شاعر نامور عصر صفوی - خوانده‌اند."ساقی ابداع" و "استاد صنعی" که در دیر زمان موطن شما روئید و در پیر زمین مامن ما بالید و با نازک خیالی و لطیف طبعی و ظریف گویی و خوش زبانی و باریک اندیشی و صد البته مضمون سازی‌های بی‌بدیل خود در قالب سبک هندی (=اصفهانی)، برای قرون متمادیست که "پرده شناسان روزگار" را "از دل، تمام گوش به افسانه" خویش نموده و " تاج داران را طریق خسروی تعلیم" فرموده و با " رایت بیضای رأی روشنش"، حتی " سنگین دلانِ سخت روی" را به "نشاه باده گلرنگش"، "کوکب اقبال" بخشیده و از " نفس جانفزایش"جهانی را دل زنده و سینه صاف کرده است. بُوَد که روز بزرگداشت چنین "خضر فرخ پی" و "مرغ همایون فالی" که آفتاب دولت بیدار"بر بالین مان نشانده و به "طبع منیر"، "راز چرخ نهان" را در آینه "روشن‌تر از چراغ" کرده، به عموم شهروندان " گَشَن بیخ و بسیار شاخ" هر دو اسطوره شهر شادباش گویم.

"صائب افکار تو دل را زنده می‌سازد به عشق زین سبب صاحبدلان جویای دیوان تواَند"

باری، صائب تنها یک مروارید از اقیانوس پُر گواهیست که نشان می‌دهد تبریز و اصفهان دو وجه از سیمای نگارین یک ماهرویند که "آینه صورت احوال همند".پیوند تاریخی این دو کانون میان فرهنگی بس سترگ، در سایه "بیاض سینه روشندلان" و "فیض صحبت اشراقیان"، بوستان معرفت و هنرش همیشه پرطراوت و "سیراب از بهر گلاب" بوده و "جای شبنم می‌چکد از سبزه‌اش آب حیات". گمان داریم که هنوز هم "تار و پود موج این دریا بهم پیوسته است" و می‌توان و باید "فصل شکوفه را به می ناب" صرف کرد و "افسانه عشق" را به "خواب عدم" نَسپُرد.

"روشن شود چراغ دل ما ز یکدیگر چون رشته‌های شمع به هم زنده‌ایم ما"

محمد عیدی نجف آبادی معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان هشتم تیرماه ۱۳۹۹ خورشیدی»کد محتوا 16649

برچسب ها