راه‌اندازی نخستین مرکز توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در منطقه ۱۲

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان گفت: پروژه مرکز توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خیابان امین برای نخستین بار در سطح شهر اصفهان در زمینی به وسعت ۳۲۵ مترمربع و زیربنای یک‌هزار و ۱۲۲ مترمربع اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ايمنا ، علی باقری صبح امروز _سه‌شنبه-۲۳ مهرماه ۹۸_ در چهل و یکمین نشست خبری "سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید" اظهار کرد: منطقه ۱۲ با وسعت ۸۲۰۰ هکتار، بزرگترین منطقه شهر اصفهان است  که تنها حدود ۱۸ درصد آن سهم محدوده قانونی بوده که از این میزان، قریب به ۳۰ درصد دارای کاربری صنعتی و ۱۰ درصد بافت فرسوده مصوب است.

وی با بیان اینکه سرانه کل فضای سبز منطقه ۲۱.۴ مترمربع و سرانه تفرجگاهی در سطح منطقه ۴.۴ متر مربع به ازای هر نفر است، افزود: در حال حاضر سهم فضای سبز تفرجگاهی از کل فضای سبز ۲۱ درصد است.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان گفت: در این منطقه ۵۳ پارک محله ای وجود دارد و ۴۹ درصد سیستم‌ آبیاری فضای سبز به صورت قطره‌ای انجام می‌شود.

وی گفت: وجود بافت‌های گوناگون شامل کارگاهی-صنعتی (شهرک صنعتی امیر کبیر و محمودآباد)، روستایی (محمودآباد و امین آباد)، فرسوده (عاشق آباد، امیر عرب و ناصرخسرو)، شهری (ملک شهر، نگین)، مهاجر نشین(امیرعرب، شهرک قدس و مهدیه) و کشاورزی از ویژگی های خاص منطقه ۱۲ است.

باقری جمعیت ساکن در منطقه را بیش از ۱۴۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: این منطقه دارای ۱۰ محله از جمله ناصر خسرو، نگین، ملک‌شهر، مهدی‌آباد، امیرعرب، کوثر، قدس و امین‌آباد است.

وی گفت: ۶۰ درصد ترددها برای ورود به شهر اصفهان از منطقه ۱۲ انجام می‌شود و بیشترین تراکم تردد مسافران را در بزرگراه معلم و آزادگان شاهد هستیم.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با اشاره به پروژه‌های عمرانی منطقه، اظهار کرد: یکی از پروژه‌های عمرانی در دست احداث، مجموعه فرهنگی ورزشی شهرک مهدیه است که با زیربنای ۸۸۰ متر مربع در دو طبقه و اعتبار بیش از ۲۶ میلیارد ریال برای تملک و اجرا در مراحل پایانی است.

وی از دیگر پروژه‌های شاخص منطقه و شهر اصفهان را پروژه پارک‌سوار عاشق آباد عنوان کرد و افزود: این پروژه در دو فاز با هدف ارتقای استفاده از حمل ونقل عمومی و کاهش بار ترافیکی در حال اجرا است.

باقری ادامه داد: پروژه مرکز توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خیابان امین برای نخستین بار در سطح شهر اصفهان در زمینی به وسعت ۳۲۵ مترمربع و زیربنای یک‌هزار و ۱۲۲ مترمربع با هدف تاثیر در کاهش جرایم اجتماعی اجرا می‌شود و برای احداث آن بیش از ۲۲ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

خرید فاضلاب شاهین شهر برای آبیاری فضای سبز

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با اشاره به خرید فاضلاب شاهین شهر برای تأمین آب مورد نیاز جهت آبیاری فضای سبز این منطقه افزود: با ۱۸ هزارو ۵۰۰ متر لوله گذاری پساب این فاضلاب به میدان استقلال منتقل و در مناطق دو و ۱۲ مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: با ۱۰ هزار متر طول لوله گذاری در منطقه بسترهای لازم برای استفاده از پساب تصفیه شده فراهم شده است.

باقری با بیان اینکه روزانه بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار مترمربع از معابر منطقه ۱۲ نظافت می‌شود، افزود: ۱۰درصد معابر شهر اصفهان در منطقه ۱۲ است.

وی با اشاره به تحقق ۲۰درصدی درآمد و ۷۷ درصد وصول بودجه در سال گذشته تصریح کرد: ماهانه باید ۱۴ میلیارد تومان در منطقه وصول شود تا در پایان سال به بودجه ۱۶۷ میلیارد تومانی منطقه دست یابیم.

۷۰ درصد بودجه به بخش عمرانی اختصاص یافته است

مدیرمنطقه ۱۲ شهرداری اصفهان ادامه داد: از بودجه ۱۶۷ میلیارد تومانی این منطقه در سال جاری بیش از ۷۰ درصد بودجه به بخش عمرانی اختصاص یافته که ۴۷ درصد بودجه عمرانی برای تملک و آزادسازی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه با استفاده از ۴۷درصد بودجه عمرانی برای تملک و آزادسازی، ۱۴ پروژه با اعتباری افزون بر ۵۴ میلیاردتومان آزادسازی و تملک می‌شود، خاطرنشان کرد: در بودجه عمرانی سال جاری ۱۲۵ ردیف پروژه تعریف شده که بودجه ۱۱۷ میلیارد تومانی بخش عمرانی را به خود اختصاص می‌دهد.

باقری با اشاره به شرایط ساخت و ساز در این منطقه گفت: در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به شش ماه نخست سال گذشته تعداد پروانه‌های صادر شده در این منطقه ۷۴ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: تعداد پروانه‌های صادر شده در شش ماه نخست امسال ۱۷۶ فقره پروانه بوده که این میزان در شش ماه نخست سال گذشته ۱۰۰ فقره بوده است؛ همچنین از نظر متراژ پروانه‌های صادر شده سال جاری ۱۰۶ هزار مترمربع و در شش ماه نخست سال گذشته ۶۰ هزار و ۹۲۱ مترمربع پروانه صادر شده است.

سه پروژه بزرگ مشارکتی در منطقه

مدیر منطقه ۱۲شهرداری اصفهان با اشاره به سه پروژه بزرگ مشارکتی در این منطقه اظهار کرد: یکی از این پروژه‌ها، پروژه مشارکتی تجاری اداری شهید علیخانی است که در زمینی به وسعت دو هزار و ۱۸۰ مترمربع و زیربنای ۱۸ هزار و ۲۳۰ مترمربع در حال احداث است.

وی افزود: پروژه مشارکتی مسکونی تفکیکی کازرونی دیگر پروژه مشارکتی منطقه به شمار می‌رود که در زمینی به وسعت ۴۳۰ مترمربع و زیربنای دو هزارو ۳۷۴ مترمربع در حال ساخت است و مراحل پایانی خود را سپری می‌کند.

باقری پروژه تجاری ورزشی شهرک نگین به عنوان سومین پروژه مشارکتی منطقه ۱۲ عنوان کرد و گفت: این پروژه که در زمینی به مساحت ۱۵۳۷ مترمربع و زیربنای سه هزار و ۶۳ مترمربع در چهار طبقه در حال احداث است و تاکنون ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به پروژه‌های عمرانی این منطقه گفت: پارک سوار عاشق آباد در دو فاز در حال اجرا است تا پس از بهره برداری ۱۲ خط اتوبوس در این محل ورود و خروج داشته باشند؛ البته برای اجرای دو فاز این پارک سوار حدود ۲۳ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

مدیر منطقه ۱۲شهرداری اصفهان با بیان اینکه مجموعه فرهنگی شهرک کوثر آماده بهره برداری است، گفت: این مجموعه در شهرک کوثر و در زمینی به مساحت ۳۳۷ مترمربع و زیربنای ۶۵۰ مترمربع با اعتباری معادل یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان احداث شده است.

وی با اشاره به پروژه ادامه اتصال خیابان مفتح به آزادگان اظهار کرد: این پروژه با طول ۶۰۰ متر و عرض ۳۰ متر درحال آزادسازی است که تاکنون بیش از ۹۰درصد آزادسازی‌های آن انجام شده و برای انجام این آزادسازی‌ها ۲۶۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

باقری خاطرنشان کرد: تنها چهار پلاک در مسیر اتصال خیابان مفتح به آزادگان باقیمانده که امیدواریم تا یک ماه آینده تکمیل شود.

افتتاح ۳۴ میلیارد تومان پروژه

وی با بیان اینکه در این منطقه ۹ پروژه آماده بهره برداری است، گفت: تا یک ماه آینده ۳۴ میلیارد تومان پروژه در منطقه ۱۲ افتتاح و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

مدیر منطقه ۱۲شهرداری اصفهان ادامه داد: در ضلع شرقی اتوبان آزادگان چهار هزار متر لوله گذاری با اعتباری معادل ۷۰ میلیون تومان انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه لوله گذاری ضلع شرقی خیابان مطهری با اعتباری معادل ۱۸۵ میلیارد تومان در حال انجام است، افزود: برای خط انتقال از میدان استقلال تا خیابان استقلال دو هزار متر لوله گذاری با ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در حال انجام است؛ همچنین شبکه خط انتقال خیابان امام خمینی و فیلتراسیون پساب میدان استقلال از دیگر اقدامات در حال اجرا است.

باقری ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌های شهرداری کاشت گونه‌های کم نیاز آبی است از این رو با صرف اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون تومان کاشت این گونه‌ها در یکی از پارک‌های محله محمود آباد درحال انجام است.

برگزاری ۱۸۷۱ برنامه فرهنگی در سطح منطقه

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی متنوع اجرا شده در منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان تصریح کرد: در یکسال گذشته ۱۸۷۱ برنامه و اجرا در سطح منطقه برگزار شده که ۱۸۷ هزار نفر از این برنامه‌ها استفاده کرده‌اند.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با اشاره به فعالیت دو NGO در سطح این منطقه ۱۲ خاطرنشان کرد: یکی از این NGO ها «چترنیلی» برای حمایت از نوجوانان است که در حال حاضر ۲۵۰ نفر نوجوان و جوان در این مجموعه عضو هستند؛ دومین NGO «کشتی نجات» است که مباحث اجتماعی می پردازد.

وی با بیان اینکه در محله ناصرخسرو در سال جاری یک دفتر تسهیل گری راه اندازی شده است، افزود: در واقع در شهر اصفهان چهار دفتر تسهیل گری راه اندازی شده که یکی از آن ها در این منطقه واقع شده است.

باقری با اشاره به محله محمود آباد گفت: این محله از سال ۸۴ به شهر اصفهان الحاق شده و حدود هشت هزارنفر جمعیت دارد و در حال حاضر پیاده روهای این محله در حال اجرا است.

وی ادامه داد: پروژه دفع آب‌های سطحی یکی از پروژه هایی است که در محله محمود آباد اجرا می شود.

مدیر منطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با بیان اینکه محله محمود آباد از نظر سرانه‌های فرهنگی و وزرشی در شرایط خوبی به سر می‌برد، افزود: در این محله دو ورزشگاه، فرهنگسرا، کتابخانه مرکز بهداشت و بهزیستی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در سال های ۹۵ و ۹۶، ۷۰ درصد معابر محله محمودآباد آسفالت شده و برای فاضلاب شهری منازل آن اقدامات خوبی درحال انجام است.

پروژه محرک توسعه جایگزین می‌شود

باقری با اشاره به پروژه پردیس خانواده محور تصریح کرد: این پروژه را که در زمینی به وسعت ۴۶ هزارمترمربع طراحی شده و تاکنون ۶۵درصد تملک و آزادسازی زمین‌های آن انجام شده است به عنوان پروژه محرک توسعه به شهرداری اصفهان معرفی کرده‌ایم، اما مورد قبول واقع نشد از این رو مقرر شد جلسه‌ای را با هیئت داوری پروژه‌های محرک توسعه اصفهان برگزار و پروژه جایگزین معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه پردیس خانواده محور شامل مجموعه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی، زمین‌های ورزشی روباز، استخر، رستوران و کافی شاپ  طراحی شده تا بتواند زمینه اوقات فراغت خانواده ها را فراهم کند.

افزایش امکانات گردشگری در منطقه

مدیرمنطقه ۱۲شهرداری اصفهان با اشاره به امکانات گردشگری منطقه ۱۲ گفت: شهربازی و پارک‌ها همچنین امکاناتی که در آینده احداث می‌شود می‌تواند موقعیت گردشگری خوبی در این منطقه ایجاد کند.

وی افزود: درصدد راه اندازی پیست دوچرخه سواری و موتور سواری در سطح این منطقه هستیم؛ همچنین در آینده نمایشگاه بین المللی سنگ را در مجاورت شهرک صنعتی محمود آباد احداث خواهیم کرد.

باقری با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری معتقد است توسعه شهرک محمودآباد نباید انجام شود، تصریح کرد: این شهرک باید به محل دیگری منتقل و محل فعلی به فضاهای خدماتی که آلایندگی نداشته باشد تبدیل شود.

باقری با تأکید بر اینکه سند ۲۰۲۰ و پروژه‌های محرک توسعه می‌تواند ما را به سمت درآمدهای پایدار سوق دهد، گفت: توسعه بیمارستان امام حسین (ع)، راه اندازی بازارهای سنگ و نمایشگاه خودرو، پایانه حمل ونقل بار می تواند در آینده بسیاری از مشکلات این منطقه را رفع کند.

وی خاطرنشان کرد: در محله امیرالمومنین، فضای عمومی و سبز چهار هکتاری در دستور کار قرار گرفته تا احداث شود البته امروز مشاور درحال تهیه طرح است.

مدیرمنطقه ۱۲ شهرداری اصفهان با بیان اینکه توجه ویژه به مبلمان شهری شده است، افزود: در پیاده روهای میدان علیخانی نورپردازی و مبلمان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در ورودی خیابان ۱۷ شهریور آبنما و المان قرار گرفته است که به زیبایی این نقطه از شهر افزوده است.

باقری با بیان اینکه سال گذشته ۷۰ درصد معابر محله محمود آباد آسفالت شده است، گفت: به دلیل اتصال انشعابات فاضلاب، روکش آسفالت این معابر دچار بهم ریختگی شده که باید منتظر اتصال انشعابات باشیم تا پس از آن مرمت آسفالت انجام شود.

وی با بیان اینکه ۸۲درصد از سطح منطقه ۱۲ را حریم تشکیل می‌دهد، افزود: در این حریم اجازه ساخت و ساز نداریم و قطعاً از ساخت و سازهای خلاف نیز جلوگیری می‌کنیم؛ طرح پهنه بندی حریم را نیز در دستور کار داریم.

مدیرمنطقه ۱۲شهرداری اصفهان گفت: یکی از ضروریات این منطقه آزادسازی باند کندرو خیابان امام خمینی(ره) است که در بودجه امسال پنج میلیارد تومان اعتبار برای انجام این مهم در نظر گرفته شده است.کد محتوا 18728

برچسب ها