بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۱۰۰ میلیارد ریال پروژه‌ در منطقه ۱۱

در پانزدهمین برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» عملیات اجرایی و بهره‌برداری از پروژه‌های خدماتی و عمرانی منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز _سه‌شنبه ۲۹ مهرماه ۹۹_ در ادامه اجرای برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» و همزمان با برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، طرح‌های عمرانی و فرهنگی در منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان آغاز شد یا به بهره‌برداری رسید.

کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی خیابان کاتب اصفهانی حدفاصل خیابان امام رضا (ع) و خیابان شهدای لیمجیر یکی از پروژه‌های این منطقه است که برای آزادسازی این خیابان پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

خیابان کاتب اصفهانی ۲۴ متر عرض و ۱۲۰۰ متر طول دارد که برای احداث این خیابان که تاکنون بخش زیادی از مسیر آن آزادسازی شده است، اعتباری معادل ۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است تا به عنوان پروژه محرک توسعه مورد توجه قرار گیرد.

احداث خیابان کاتب اصفهانی می‌تواند برای منطقه رهنان دستاوردها و ارزش افزوده زیادی داشته باشد و به پویایی هرچه بیشتر شهر کمک کند.

سینما مهتاب اولین و مجهزترین سینمای غرب اصفهان در زمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع دارای دو پردیس سینمایی ۱۳۵ نفر و ۳۰ نفر است که فضای اضافه شده به این سینما حدود ۴۰۰ متر مربع در یک و نیم طبقه شامل گیشه بلیط فروشی، لابی، کافه کتاب، سالن ۳۰ نفره و کافی‌شاپ، پروژه آماده بهره‌برداری در منطقه ۱۱ است.

برای راه‌اندازی سینما مهتاب که زمین آن قبلاً تملک شده و بخشی از سالن شماره یک آن احداث شده و صندلی آن نصب شده بود دو و نیم میلیارد تومان هزینه شده است؛ البته بام سینما به گونه‌ای تعبیه شده که در صورت استقبال شهروندان امکان ایجاد سینمای روباز وجود داشته باشد.

با راه‌اندازی نخستین سینمای غرب اصفهان در منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان، شهروندان و ساکنان این منطقه می‌توانند فیلم‌های سینمایی روز کشور را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن تماشا کنند.

منطقه ۱۱ با وجود پتانسیل‌ها از بی‌عدالتی و توسعه‌نیافتگی رنج می‌برد / ‏رفع‬ دغدغه‌های فرهنگی

«حمید اشرفی» مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان در این آئین با بیان اینکه از دو جهت در راستای فرهنگ شهر دغدغه مند هستیم، اظهار کرد: منطقه ۱۱ با وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها از بی‌عدالتی و توسعه‌نیافتگی رنج می‌برد و از سوی دیگر تشنه و علاقمند به امید و نشاط و شادی است و البته سرمایه‌های اجتماعی و انسانی ارزشمند آن می‌توانند با حوزه فرهنگ درآمیخته و آن را پویا و بهره‌ور و بارور سازند.

وی تصریح کرد: در آغاز کار احداث سینما مهتاب رهنان با مخالفت‌های بسیار رو به رو شدیم به گونه‌ای که طوماری نوشته و برای تحقق آن پیگیری زیادی صورت گرفت تا آنچه امروز به همت شهردار اصفهان و اعضای شورای اسلامی شهر با مشارکت مؤسسه سینمایی بهمن سبز، شاهد افتتاح آن هستیم، محقق شد.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان ادامه داد: سینما نه تنها یک هنر برجسته و آموزنده بلکه یک رسانه ارتباط جمعی است که جمع این دو ویژگی در میان هنرها شاید منحصر به سینما است و همین موضوع آن را از سایر هنرها متمایز و برجسته می‌سازد و بر ژرفای تأثیر آن می‌افزاید.

وی خاطرنشان کرد: سینما اگرچه اثری زیبا و هنری است، اما به همان اندازه که اهمیت هنری و زیبایی‌شناسانه دارد، دارای ارزش رسانه‌ای و ارتباطی بوده و می‌تواند در دنیای آشوبناک فعلی زبانی جهانی و مشترک برای گفت‌وگو و شناخت و تعامل میان فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها فراهم آورد که دنیای امروز سخت بدان نیازمند است.

اشرفی گفت: انسان با فیلم، مرغ خیال خود را در آسمانی بی‌کران به پرواز در می‌آورد و امکان تجسم تخیلات خود را از دیرباز تا آینده فراهم می‌سازد و نیز زمینه‌ای را پدید می‌آورد تا خواسته‌ها و دیدگاه‌های خود را با دیگران به اشتراک گذارد و در دنیای متفاوت آنها پای بگذارد.

سینما نقشی یگانه و بی‌بدیل در شناساندن فرهنگ دارد

وی با اشاره به رابطه متقابل سینما و جامعه، گفت: بسیاری از مطالعات و پژوهش‌هایی که در زمینه فیلم و سینما انجام گرفته است، نشان از این دارد که سینما نقشی یگانه و بی‌بدیل در شناساندن فرهنگ و لایه‌های زیرین جامعه دارد.

وی افزود: اگرچه نمی‌توان شرایط اجتماعی و فرهنگی یک جامعه پویا را در یک یا چند فیلم محدود کرد و با زوایای پیدا و پنهان آن کاملاً آشنا شد، اما بازبینی مجموعه‌ای از فیلم‌ها می‌تواند همانند آیینه‌ای روشن، برای شناخت ارزش‌های فرهنگی جامعه البته در کنار دیگر آگاهی‌ها و داده‌های عرصه‌های مختلف، به کار جامعه شناسان، پژوهشگران، مدیران و سیاست‌گذاران فرهنگی مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیر منطقه ۱۱ شهرداری اصفهان تاکید کرد: هنگامی که نسبت میان سینما و مسائل اجتماعی ایران واکاوی می‌کنیم، باید تاکید کرد که جریان اصلی سینمای ایران همواره رابطه‌ای استوار و وثیق با جامعه و فرهنگ ایرانی داشته و بخش مهم این سینما در تعاملی دوسویه با مسائل اجتماعی ناشی از نوسازی و مدرنیزاسیون جامعه ایران شکل گرفته و حاصل تغییرات اجتماعی در ایران را به بررسی و نقد نشسته است.

وی اظهار کرد: آنچه می‌توان درباره وضعیت سینمای ایران به طور کلی بیان کرد رد این تصور نادرست است که برخی معتقدند سینمای ایران به گونه‌ها و موضوعات محدودی پرداخته است و نماینده قشر خاصی از جامعه است، اما اگر به کلیت و مجموعه فیلم‌های ساخته شده، نگاهی داشته باشیم در می‌یابیم که این سینما در دوره‌های مختلف، به نوعی جریان‌های فکری متعدد در جامعه را نمایندگی می‌کند و به این ترتیب بازتاب نظریات مردم، گروه‌های مختلف اجتماعی و شرایط سیاسی جامعه وسیع و رنگارنگ ایران است.

اشرفی گفت: در کنار مسائلی تمام این مسائل ساختن جامعه‌ای با نشاط و توانمند، رشد و توسعه متوازن کشور و تبلور امید به آینده، مسائلی است که سینمای ایران باید به آن توجهی ویژه داشته باشد.

وی خطاب به مخالفان احداث سینما در این منطقه تصریح کرد: ظرفیت سینما برای بازگویی واقعیت‌های اجتماعی و نشان دادن مشکلات و معضلات زیر پوست شهر، بسیار عظیم و سترگ است؛ با وجود سینما می‌توانیم به بهترین وجه فرهنگ سازی کنیم و فرهنگ و جامعه خود را ارتقا ببخشیم.

وی افزود: پردیس سینمایی مهتاب اولین سینمای غرب اصفهان است که ضمن نقش آفرینی در ارتقای فرهنگ و هنر این منطقه رنج‌دیده می‌تواند بسیاری از سفرهای درون شهری را کاهش دهد، در ایجاد محیط زیست سالم تأثیر گذار و هوای اصفهان را داشته باشد و دغدغه‌های فرهنگی منطقه و رسالت خود را برای شهروندان ساکن در منطقه ۱۱ شهرداری و مناطق همجوار ادا کند.

این گزارش تکمیل می‌شود...کد محتوا 21585

برچسب ها