بهره‌برداری از پروژه‌های شاخص مدیریت شهری اصفهان در دهه فجر امسال

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، پروژه های کوچک و بزرگ متعددی در مناطق 15 گانه شهر اصفهان افتتاح می‌شوند. در این میان، 12 پروژه شاخص که بیش از سایر پروژه ها برای مدیریت شهری و شهروندان دارای اهمیت هستند به عنوان پروژه های شاخص آماده افتتاح، معرفی شده اند. این پروژه ها با هزینه ای بالغ بر 94 میلیارد و 880 میلیون تومان آماده بهره برداری شده اند.

آنچه در ادامه می آید مروری کوتاه بر فرآیند اجرای این پروژه ها است.

 احداث ساختمان آتش نشاني چهارباغ

یکی از پروژه های شاخص که در ایام دهه مبارک فجر با مشارکت مناطق یک و سه شهرداری اصفهان افتتاح می شود، ساختمان آتش نشاني واقع در خیابان چهارباغ پایین است که با هزینه ای بالغ بر 15 میلیارد و 580 میلیون تومان راه‌اندازی شده است.

این ایستگاه در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع با زیربنای ۹۰۰ مترمربع شامل ساختمان اداری و آشیانه خودروهای آتش نشانی احداث شده است.

با توجه به ترافیک سنگینی که در اغلب اوقات روز در خیابان چهارباغ پایین وجود دارد، مساله امدادرسانی به محله ها و مناطق آن محدوده یکی از امور ضروری به شمار می رفت که با احداث این ایستگاه تا حد زیادی به حل مشکل کمک خواهد کرد.

 ساماندهی و سنگفرش خیابان سپاه

خیابان سپاه یکی از اصلی ترین محورهای گردشگری شهر اصفهان در اتصال میدان نقش جهان به میدان امام حسین(ع) است که در دهه های گذشته همواره با معضل ترافیک و ازدحام جمعیت روبرو بوده است. شهرداری اصفهان در راستای پیاده راه سازی برخی از محورهای گردشگری اصفهان همچون گذر چهارباغ و محورهای منتهی به آن که طی سال های اخیر از عبور و مرور خودروها خالی شده اند، خیابان سپاه را نیز به پیاده راه تبدیل کرد.

ساماندهی خیابان سپاه شامل عملیات سنگفرش پیاده رو و پیاده راه با زیرسازی و حفرکانال تاسیسات شهری بوده که با هزینه 18 میلیارد تومان و زیربنای  6 هزار و 380 مترمربع انجام شده است. این عملیات شامل دو بخش است. بخش اول از چهارراه حکیم (خیابان استانداری) تا میدان امام حسین (ع) است که چنانکه ذکر شد به زودی به بهره برداری می رسد. اما بخش دوم از چهارراه حکیم تا میدان نقش جهان را شامل می‌شود که بهره برداری آن به سال آینده موکول خواهد شد.

 ساماندهی گذر آقانور الله نجفی و اتصال به بازارچه حسن‌آباد

از دیگر پروژه های شاخص در منطقه سه، ساماندهی گذر آقانور الله نجفی و اتصال به بازارچه حسن‌آباد است. پروژه ای که سال هاست به یکی از پرچالش ترین پروژه های شهری در محدوده بافت تاریخی اصفهان تبدیل شده و مدیریت شهری نیز تلاش خود را در راستای ساماندهی آن با توجه به صیانت و پاسداری از آثار و بافت تاریخی انجام داده است. پروژه ساماندهی گذر آقانور الله نجفی و اتصال به بازارچه حسن‌آباد با هزینه 3 میلیارد تومان و زیربنای چهار هزار و 720 مترمربع احداث شده و در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری خواهد رسید.

 احداث سالن مطالعه سپاهان شهر

احداث سالن مطالعه «میرعماد» در سپاهانشهر از دیگر پروژه های شاخص آماده افتتاح در اصفهان است که در زمینی به مساحت 1352 مترمربع در دو طبقه ساخته شده است. مساحت زیربنای آن 1086 ، مساحت طبقه اول 510 ، مساحت طبقه دوم 104 و مساحت طبقه همکف 472 مترمربع است. این سالن مطالعه شامل دو سالن مطالعه ویژه خواهران و برادران است که سالن برادران 100 نفر و سالن خواهران 80 نفر ظرفیت دارد.

طبقه همکف شامل سالن مطالعه نوجوان، اتاق مدیریت، اتاق کارمندان، سرویس پرسنل، سرویس بهداشتی خواهران و برادران و سرویس بهداشتی مادر  و کودک، نمازخانه، مخزن کتاب و یک محوطه روباز است.

هزینه ساخت و تهجیزات این سالن بالغ بر 10 میلیارد تومان بوده است و مبلغ 2 میلیارد و 300 میلیون تومان نیز جهت تامین مبلمان شهری آن هزینه شده است. ارزش عرصه آن نیز شامل 1352 متر زمین است که هر متر 30 میلیون تومان ارزش دارد.

سالن مطالعه سپاهانشهر (میرعماد) در بلوار غدیر، خیابان ایثار، کوچه سپیدار واقع شده است که همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی ایران افتتاح می شود.

احداث خیابان شهید عبدالرسول زرین و ساماندهی میدان حج

احداث خیابان شهید عبدالرسول زرین و ساماندهی میدان حج، دو پروژه شاخص در منطقه 7 شهرداری اصفهان به شمار می روند. خیابان شهید عبدالرسول زرین با هزینه ای بالغ ‌بر  7 میلیارد تومان و زیربنای 11هزار و 680 مترمربع احداث شده است. میدان حج نیز با هزینه 19 میلیارد ریال و زیربنای مساحتی 6هزار و 200مترمربع احداث شده است.

سالن ورزشی شهدای شمس‌آباد

احداث ورزشگاه شهدای شمس آباد از پروژه های شاخص در منطقه 8 شهرداری اصفهان است. این ورزشگاه با 230 متر مربع مساحت در کنار فرهنگسرای باران و یک سالن سرپوشیده ورزشی احداث و به تجهیزات لازم تکمیل شده است.

برای احداث سالن ورزشی شهدای شمس آباد به غیر از هزینه زمین، بالغ بر 2 میلیارد تومان هزینه، صرف شده است.

 ورزشگاه روباز خیابان بهشت و سالن ورزشی ورزشگاه نصراباد

دو پروژه شاخص آماده افتتاح در منطقه 9 شهرداری اصفهان، عبارتند از احداث ورزشگاه بزرگ و روباز این منطقه واقع در خیابان بهشت و بازسازی سالن توپی و رزمی ورزشگاه شهدای نصرآباد.

ورزشگاه روباز خیابان بهشت محلات متعددی از جمله گلستان، سودان، کارلادان، کلیچه، آزادان، بوستان و حتی بخش هایی از منطقه 11 را نیز تحت پوشش خود قرار می دهد. بنابراین شهروندان تمامی این محلات و شهروندان بخشی از منطقه 11 شهرداری اصفهان می توانند از امکانات این ورزشگاه بهره مند شوند. ابعاد استاندارد، زمین چمن مصنوعی، چندین زمین جانبی برای بازی های بدمینتون، والیبال، بسکتبال، فوتبال روی آسفالت و... از مزایای این ورزشگاه است.

ورزشگاه روباز خیابان بهشت در زمینی به مساحت 8 هزار و 800 متر مربع احداث شده و برای آن بالغ بر 16 میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه شده است.

سالن توپی و رزمی ورزشگاه شهدای نصرآباد نیز با مساحتی حدود 2 هزار متر مربع تعمیر و بازسازی شده است. پروژه تعمیر و باسازی این سالن بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال هزینه در بر داشته که طی یک سال انجام شده و در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

احداث خيابان شهدای غربي

خیابان شهدای غربی که از پروژه های شاخص در منطقه 11 شهرداری اصفهان است، هم مرز با منطقه 11 و خمینی شهر بوده و به جوی آباد ختم می شود. این خیابان دارای 1000 متر طول و 25 متر عرض است و دو لاین رفت و برگشت دارد که هر کدام هشت متر و نیم عرض دارند.

هزینه احداث خیابان شهدای غربی بالغ بر 9 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده که حدود 6 میلیارد تومان آن صرف آزادسازی خیابان شده است.

 احداث پارک حکمت

پارک محلی حکمت در زمینی به مساحت 3 هزار متر مربع در منطقه 12 شهرداری اصفهان احداث شده است. این پارک مجهز به امکاناتی مانند مبلمان شهری، تجهیزات ورزشی و مسیرهای مناسب پیاده روی و دوچرخه سواری است. هزینه احداث پارک حکمت 15 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که هزینه تملک و آزادسازی آن شامل 15 میلیارد تومان و هزینه عملیات اجرایی آن 600 میلیون تومان بوده است.

 احداث ایستگاه شماره 19 آتش نشانی

ایستگاه شماره 19 آتش نشانی در منطقه 14 و در زمینی به مساحت 1300 متر مربع و زیربنای 1800 متر مربع طی 24 ماه احداث شده است.

هزینه عملیات اجرایی این ایستگاه شامل سفت کاری و نازک کاری 12 میلیارد تومان و هزینه آزادسازی زمین، 15 میلیارد تومان بوده است که در مجموع 27 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است. این ایستگاه در خیابان آیت الله غفاری، خیابان منتظرالمهدی واقع شده است و نقشی مهم در افزایش ضریب ایمنی منطقه ایفا خواهد نمود.

این پروژه‌ها و تعداد قابل توجهی از پروژه‌های شهری دیگر، بهمن‌ماه امسال، مصادف با ایام پیروزی انقلاب اسلامی در شهر اصفهان به بهره‌برداری خواهد رسید.کد محتوا 44202

برچسب ها